Rozwój technologiczny w przeciągu ostatnich dziesięciu lat niesamowicie przyspieszał. Mogliśmy to zaobserwować, chociażby na rynku telefonów komórkowych. Nie tak dawno zadowoleni byliśmy ze zwykłych telefonów z polifonicznymi dzwonkami. Obecnie niczym dziwnym nie jest dla nas spotkanie się z telefonem, którego wyświetlacz możemy składać lub rozkładać w zależności od naszych potrzeb. Za pośrednictwem naszego telefonu możemy zobaczyć np. które polskie kasyna są legalne (tylko Total Casino) lub kiedy rozpocznie się koncert znanego artysty.

W świecie, który tak szybko galopuje ciężko się czasem odnaleźć. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które zastanawiają się nad tym, co powinny robić w życiu, żeby nie wypaść tak prędko z rynku pracy i zarabiać dobre pieniądze. Szczególnie dla tych osób powstał ten artykuł, omówimy w nim bowiem najbardziej użyteczne zawody, które naszym zdaniem będą wiodły prym w 2020 roku.

Pierwszą najbardziej użyteczną profesją w tym roku na pewno będzie specjalista IT. Rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży wynika właśnie głównie z postępu technologicznego. Żadna z firm nie chce zostać w tyle, każdy dzisiaj pragnie być jak najbliżej konsumenta i aby to zrobić, firmy decydują się na jak największą ekspansję online. Na pewno spokojnie spać mogą osoby związane z programowaniem, zapewnianiem dobrej jakości produktu oraz kadra zarządzająca informatycznymi projektami.

Drugim niezbędnym zawodem jest oczywiście lekarz. Nie ma co się łudzić, w przeciągu najbliższych lat nie powstanie sztuczna inteligencja, która będzie w stanie całkowicie zastąpić doświadczonego lekarza. Owszem, pojawiają się pogłoski o tym, że IBM jest w stanie diagnozować choroby na podstawie wielu danych, które udało im się zgromadzić. Spokojni mogą być więc lekarze wielu specjalizacji, w tym również tych związanych z chirurgią. Robot chirurgiczny Da Vinci nadal potrzebuje wprawnego operatora, którym najczęściej jest chirurg z dużym doświadczeniem. W tej branży nadal liczy się głównie człowiek, mimo wszelkich nowinek technologicznych.

Trzecią profesją wartą uwagi jest specjalista eCommerce. W dużym skrócie zawód ten polega na rozwiązywaniu problemów związanych z handlem online. Taka osoba musi więc nie tylko być w stanie zrozumieć techniczne aspekty na przykład strony internetowych. Niezbędne dla niej będzie również analizowanie problemów i danych statystycznych, w celu zmaksymalizowania zysków firmy, którą się taki specjalista opiekuje. Konsumenci coraz więcej zakupów dokonują online, nie ma w tym więc nic dziwnego, że jest to przyszłościowa branża.

Kolejną niezbędną profesją jest oczywiście grafik. Jest on niezbędny zarówno w świecie online, jak i offline. Osoby skupione na prowadzeniu swojego biznesu w sposób tradycyjny, na pewno będą nadal potrzebowały zaprojektowania billboardu czy po prostu logotypu dla swojej firmy. Branża egzystująca online potrzebuje grafików głównie do zaprojektowania samej strony internetowej. Grafik nie musi znać się na programowaniu. Wystarczy, że stworzy projekt graficzny strony i udostępni wszystkie części wizualne front-endowemu programiście. Doskonały zawód dla wolnych strzelców.

Ostatnia omawiana przez nas profesja to oczywiście prawnik. Firmy zajmujące się sztuczną inteligencją pracują nad stworzeniem programów, które mogą w przyszłości zastąpić część prawników. Jest to jednak nadal projekt skupiony na przyszłości, ponieważ w teraźniejszości nie osiąga spektakularnych wyników. Osoby chcące poświęcić się prawniczej ścieżce kariery nie muszą więc obawiać się utraty pracy w 2020 roku. Może nawet kolejna dekada nie przyniesie dużej rewolucji w prawniczym świecie.

0 / 5. Ocen: 0