Branża legalnych zakładów wzajemnych w Polsce od kilku lat dynamicznie się rozwija, na czym korzystają gracze. Które działające w Internecie marki bukmacherskie to legalni bukmacherzy? Jakie nowe podmioty rozpoczęły oferowanie zakładów online w oparciu o wymagane zezwolenie, a który bukmacher zakończył działalność? Jak wygląda sytuacja bukmachera Totolotek (bwin POLAND S.A.)? To wszystko wyjaśniamy poniżej.

Legalni bukmacherzy – pełna lista

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim to, gdzie można obstawiać legalne zakłady bukmacherskie, od razu możesz zapoznać się z aktualną listą firm, które mają zezwolenie na taką działalność:

 1. ETOTO – E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. 
 2. Fortuna – Fortuna online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o.
 3. STS – STS S.A. 
 4. Traf – Traf – Zakłady Wzajemne Sp. z o.o.
 5. LV BET – LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. 
 6. Superbet – Superbet zakłady bukmacherskie Sp. z.o.o.
 7. TOTALbet – TOTALbet Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. 
 8. forBET – forBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. 
 9. PZBuk – Cherry Online Polska Sp. z o.o. 
 10. Comeon – Cherry Online Polska Sp. z o.o.
 11. Betclic – BEM Operations Limited 
 12. Betfan – BETFAN Sp. z o.o.
 13. BetX – BetX Polska Sp. z o.o., 
 14. Betcris – Mr BET zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. 
 15. Go+bet – GO BET Sp. z o.o.
 16. Fuksiarz – Bukmacherska Sp. z o.o.
 17. Betters – Silesia Entertainment Sp. z o.o. 
 18. Totolotek – bwin POLAND S.A.
 19. Funbets – FUN PROJECT Sp. z o.o.
 20. Betway – GM Gaming Limited 
 21. WettArena – Wett Arena Polska Sp. z o.o.
 22. AdmiralBet – NOVOBET Sp. z o.o.

Należy zaznaczyć, że nie wszyscy zamieszczeni w tym zestawieniu bukmacherzy rzeczywiście oferują zakłady bukmacherskie. 5 ostatnich firm na liście jeszcze nie rozpoczęło przyjmowania zakładów (np. AdmiralBet, który zezwolenie otrzymał dopiero w luty br.) lub też przestało świadczyć takie usługi (np. przejęty przez bwin Totolotek). 

Jakie zakłady bukmacherskie można obstawiać w Polsce?

Polskie prawo hazardowe stanowi, że zakłady bukmacherskie mogą oferować tylko te podmioty, które otrzymały specjalne zezwolenie. Z kolei gracze mogą obstawiać różne wydarzenia – przez Internet lub w punktach naziemnych – tylko u legalnych bukmacherów. Jeśli gracz stawia zakłady bukmacherskie w innym miejscu, łamie prawo i naraża się na wysokie kary pieniężne.

Na szczęście polscy gracze już od paru ładnych lat mają spory wybór co do tego, w jakim serwisie obstawiać legalne zakłady bukmacherskie. W Polsce działają zarówno duże firmy bukmacherskie, typu STS czy Fortuna, jak i mniejsi bukmacherzy – jak Fuksiarz i Totalbet. Są podmioty zagraniczne, rozpoznawalne w wielu krajach, np. Betclic czy Superbet oraz bukmacherzy krajowi, jak Betfan, LV BET lub Etoto. Co więcej, Ministerstwo Finansów regularnie wydaje kolejne zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych i obecnie licencję na zakłady bukmacherskie w Polsce posiada już ponad 20 spółek.

Nowi legalni bukmacherzy online

Tylko w ciągu 3 ostatnich lat swój debiut zaliczyło kilku nowych bukmacherów. W 2021 r. platformę oferującą zakłady bukmacherskie online uruchomił bukmacher Betcris, czyli gigant popularny zwłaszcza w krajach Ameryki Północnej i Południowej. W tym samym roku wystartowali też polscy bukmacherzy Fuksiarz i Betters, a rok później – Go+bet. Te wszystkie marki radzą sobie naprawdę nieźle – w ich serwisach czy aplikacjach mobilnych znajdziemy liczne zakłady bukmacherskie przedmeczowe i na żywo, a także na e-sporty, sporty wirtualne czy gry karciane (np. wirtualny poker czy wojna). Nowi bukmacherzy oferują też rozmaite bonusy bukmacherskie, innowacyjne narzędzia i opcje typowania.

Jeśli chodzi o 2023 r., działalność rozpoczęli kolejni legalni bukmacherzy – choć z różnym skutkiem. W kwietniu internetowe zakłady bukmacherskie zaczął przyjmować Betway, czyli firma bukmacherska, która od wielu lat cieszy się popularnością w Europie (np. w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech), Ameryce Północnej (USA, Meksyk), Ameryce Południowej i Afryce. Jednak wydaje się, że bukmacher popełnił falstart, gdyż udostępniona oferta zakładów była bardzo skromna, a serwis niedopracowany od strony technicznej. Z początkiem br. Betway zawiesił działalność w naszym kraju – graczom pozostaje liczyć na rychłe wznowienie usługi w poprawionej odsłonie.

We wrześniu zakłady bukmacherskie online przyjmować zaczął z kolei ComeOn, czyli kolejna marka o dużej rozpoznawalności poza granicami naszego kraju. Należy ona do Cherry Online Polska Sp. z o.o. (a ta z kolei do Cherry AB), która ma spore doświadczenie na polskim rynku, ponieważ od 2018 r. przyjmuje zakłady bukmacherskie pod brandem PZBuk.

W 2023 r. wiele osób spodziewało się także, że do gry o najwyższą stawkę wejdzie bwin, czyli bukmacher, który miałby zastąpić legendę polskiej branży zakładów – markę Totolotek. Tak się jednak nie stało…

Totolotek i inni bukmacherzy, którzy zakończyli działalność

Oprócz tego, że w Polsce rozpoczynają działalność nowi legalni bukmacherzy, niektóre marki bukmacherskie przestają istnieć. W ostatnim czasie najważniejszym tego typu wydarzeniem było zakończenie działalności przez firmę o niezwykle długim stażu, czyli bukmachera Totolotek. Firma bukmacherska oferowała zakłady wzajemne w punktach naziemnych już od 1992 r., co oznacza, że Totolotek był najstarszym legalny bukmacherem w naszym kraju. Od 2013 r. bukmacher przyjmował też zakłady bukmacherskie online, a po przejęciu przez niemiecką Grupę Gauselmann jego usługi zostały zmodernizowane.

Następnie w 2022 r. Totolotek przeszedł w ręce bwin (Entain Group). Zarówno gracze, jak i eksperci głowili się, jaką strategię obierze firma bukmacherska bwin Poland S.A. Czy wykorzysta fakt, że Totolotek to marka o ogromnej rozpoznawalności w Polsce i będzie oferować zakłady bukmacherskie pod tym brandem, czy będzie działać jako bwin, a więc marką o zasięgu globalnym. Ostatecznie żaden z tych scenariuszy się nie sprawdził, a Totolotek przestał przyjmować zakłady bukmacherskie w grudniu 2023 r.

Inni legalni bukmacherzy, którzy w ubiegłym roku zrezygnowali z oferowania zakładów wzajemnych, to bukmacher Noblebet (wchłonięty przez LV BET) oraz eWinner. Jeszcze wcześniej działać przestali bukmacherzy BestBet oraz Milenium.

Zakłady bukmacherskie w punktach naziemnych

Warto na koniec wspomnieć, że choć żyjemy w dobie Internetu, nadal można obstawiać zakłady bukmacherskie w lokalach stacjonarnych. Punkty przyjmowania zakładów prowadzą głównie bukmacherzy STS i Fortuna, którzy posiadają po kilkaset lokali na terenie całego kraju. Naziemne zakłady bukmacherskie obstawiać można także w Go+bet, Betfan, LV BET, Superbet i Traf.

Oczywiście współczesne lokale bukmacherów są znacznie bardziej nowoczesne i przyjazne graczom, niż to było jeszcze 20 lat temu. Jednak dla większości typerów są one raczej ciekawostką, ponieważ internetowe zakłady bukmacherskie są znacznie łatwiej dostępne, komfortowe i atrakcyjne.

5 / 5. Ocen: 1