Każdy wędrowiec i podróżnik doskonale wie, jakie znaczenie ma odpowiednie wyposażenie. Nie ulega wątpliwości, że jednym z ważniejszych elementów podróżniczego wyposażenia jest wielofunkcyjna karimata. Czym jest karimata, jakie ma zadania i jak wybrać tę najbardziej odpowiednią?

Czym jest mata turystyczna?

Karimata turystyczna jest uformowaną pianką PU, PE lub EVA, której główną rolą jest izolacja od podłoża. Karimaty produkowane są już od lat 60-tych XX-wieku, a najczęściej stosowane są przez turystów w górach. Karimaty różnią się od siebie rodzajem zastosowanej pianki, jej grubością, a także konstrukcją. Na tej podstawie wyróżnia się kilka rodzajów karimat turystycznych. Każda z nich ma nieco inne parametry, które sprawdzą się w różnych warunkach, gwarantując komfort i wygodę.

Rodzaje karimat turystycznych

Jednym z rodzajów materaców jest karimata piankowa. Zazwyczaj ma grubość w zakresie 5-20mm, a im jest grubsza, tym wygodniejsza, ale i cięższa. Wielu turystów decyduje się na karimaty składane. Karimata składana jest złożona z prostokątnych elementów, które składają się w wygodną harmonijkę. Nie zmieści się do plecaka, ale można ją łatwo do niego przymocować.

Ciekawym rodzajem karimaty jest mata samopompująca. Jest zwijana w rulon bądź składana. Jej cechą charakterystyczną jest nakrętka, która po odkręceniu automatycznie zasysa powietrze i rozpręża wewnętrzną piankę. Tego rodzaju karimata jest wyjątkowo wygodna i komfortowa. Maty samopompujące to niezwykle funkcjonalne maty turystyczne, które znajdą swoje zastosowanie wszędzie. Dzięki ich budowie nie musimy tracić cennego czasu na pompowanie, gdyż dzieje się to samoistnie.

Najlepsze karimaty posiadają potrójną izolację, która chroni przed chłodem od podłoża. Sprawdzi się np. w namiocie czy przy ognisku, zapewniając wysoki komfort.

Dlaczego warto wybrać dobrą karimatę?

Dobra, gruba karimata to prawdziwy komfort podczas każdej eskapady. Chroni przed zimnem, zapewnia wygodny odpoczynek i sen nawet na twardym podłożu. Karimata chroni też przed wilgocią, doskonale nadaje się na każdą porę roku. Ponadto, karimata jest bardzo lekka, mobilna, łatwo można ją przenosić w inne miejsca. Można ją wygodnie przypiąć do plecaka i mieć cały czas przy sobie, pod ręką, a jednocześnie nie krępować sobie nią ruchów. To naprawdę komfortowe rozwiązanie. Karimaty turystyczne są odporne na uszkodzenia, a do tego łatwe do utrzymania w czystości. Ich cena nie jest wygórowana i pozostaje w doskonałym stosunku do wygody, jaką oferuje. Zdecydowanie warto zainwestować w dobrej jakości karimatę.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karimaty turystycznej?

Warto wybierać te karimaty, które posiadają dodatkową srebrną folię aluminiową. Jej rolą jest odbijanie ciepła i podniesienie wytrzymałości materiału. Wybierając karimatę, warto zastanowić się, czy zależy nam na niskiej wadze czy może na idealnej izolacji. Im grubsza karimata, tym lepiej izoluje od zimna, ale jest cięższa. Najlepiej jest wybierać karimaty ze struktury perforowanej. Znacząco poprawia ona izolację termiczną.

Karimata jest czymś, co ma pomagać, a nie przeszkadzać. Dlatego, jeżeli wybierasz się na długie, piesze wycieczki, wybieraj maty o niskiej wadze i z możliwością wygodnego przypięcia do plecaka. Jeżeli tylko masz możliwość, wybieraj karimaty grube, doskonale izolujące. Nigdy nie wiesz, z jakimi warunkami będziesz się mierzyć. Poza tym, karimata jest niezwykle uniwersalna. Przyda się nie tylko w namiocie, ale też np. przy ognisku wieczorem, gdy trawa robi się wilgotna, a ziemia zimna. Karimata nie przepuści ani zimna, ani wilgoci, zapewniając komfort termiczny.

5 / 5. Ocen: 1