Mundial 2022 już za nami. Zdaniem wielu dziennikarzy sportowych przejdzie on do historii z wielu powodów i wiele wskazuje na to, że zostanie uznany za jeden z najbardziej emocjonujących turniejów piłki nożnej rozgrywanych co cztery lata. Do prasy przeciekają już kolejne informacje na temat edycji tego piłkarskiego święta, które odbędzie się za cztery lata. Co zatem wiemy o Mundialu 2026?

Mundial 2026

Gdzie odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2026 roku?

23. edycja turnieju odbędzie się w Ameryce Północnej. Trzy kraje Ameryki Północnej – Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone będą gospodarzami Mistrzostw Świata FIFA 2026. Impreza rozpocznie się oficjalnie 8 czerwca i potrwa do 3 lipca 2026 roku. Jak można się domyślać, eliminacje do tego wydarzenia jeszcze nie wystartowały. Na ten temat milczą także bukmacherzy online. Z pewnością na początku 2026 roku, gdy wyklarują się już grupy, będzie można zgarnąć promocję powitalna w STS i zabawić się za bonusowe środki, składając kupon na ulubioną ekipę.

Wróćmy jednak do faktów. Kolejny mundial przejdzie do historii jako pierwszy, w którym gospodarzami turnieju będą trzy różne narody. Również po raz pierwszy impreza zostanie rozegrana w Kanadzie. W sumie 16 obiektów będzie pełniło rolę miast gospodarzy Mistrzostw Świata w 2026 roku. Mecze rozegrane zostaną na 11 stadionach w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie na dwóch zaś w Meksyku na trzech.

Łącznie szesnaście miast w trzech krajach ma prawa do organizacji tego największego turnieju piłkarskiego. Dzięki większości głosów na kongresie FIFA, wspólna oferta trzech krajów pokonała w 2018 roku ofertę złożoną przez Maroko i ostatecznie tej piłkarskiej koalicji udało się uzyskać prawa do organizacji turnieju. Trzy narody wspólnie nazwały swoją ofertę „United 2026”.

Jak już mówiliśmy, do rozgrywek zgłoszono 11 amerykańskich stadionów, z czego pięć znajduje się we wschodniej części kraju, trzy w centralnej części kraju i trzy kolejne na zachodzie. Dwa kanadyjskie miasta (Toronto i Vancouver) będą gościć piłkarskie drużyny w ramach Mundialu po raz pierwszy. Para meksykańskich miast (Mexico City i Guadalajara) ma już na koncie podobne wydarzenie i będzie gospodarzami Mistrzostw Świata po raz trzeci (poprzednie edycje odbyły się w Meksyku w roku 1970 i 1986). Stadion w Monterrey będzie gospodarzem Mistrzostw po raz drugi.

Miasta-gospodarze Mistrzostw Świata w 2026 roku

USA (11)

 • Atlanta – Mercedes-Benz Stadium
 • Boston – Gillette Stadium
 • Dallas – AT&T Stadium
 • Houston – NRG Stadium
 • Kansas City – Arrowhead Stadium
 • Los Angeles – SoFi Stadium
 • Miami – Hard Rock Stadium
 • Nowy Jork/New Jersey – MetLife Stadium
 • Filadelfia – Lincoln Financial Field
 • San Francisco – Levi’s Stadium
 • Seattle – Lumen Field

Kanada (2)

 • Toronto – BMO Field
 • Vancouver – BC Place

Meksyk (3)

 • Guadalajara – Estadio Akron
 • Mexico City – Estadio Azteca
 • Monterrey – Estadio BBVA

Format i liczba uczestników

Kolejne nowości czekają nas w kwestii formatu wydarzenia i liczby uczestników. Jak wynika z oficjalnych komunikatów prasowych, 48 drużyn zostanie najprawdopodobniej podzielone na 12 grup po cztery kraje w każdej. Choć nic nie zostało jeszcze potwierdzone, członkowie rady FIFA pierwotnie głosowali za tym, aby edycja 2026 miała trzyzespołowe grupy. Problem z tym systemem polega jednak na tym, że dwie drużyny biorące udział w ostatnim meczu grupowym miałyby niesprawiedliwa przewagę – każda z nich wiedziałaby, jaki wynik jest wymagany do uzyskania awansu. 

Tak się jednak składa, że FIFA nie doszła z temat podziału na grupy do porozumienia. Arsene Wenger, szef działu światowego rozwoju piłki nożnej w FIFA, zasugerował, że trwają rozmowy z zainteresowanymi stronami i sponsorami na temat jak najlepszego rozwiązania tego problemu. Pozostanie przy czterozespołowych grupach w planowanych 48-zespołowych rozgrywkach może oznaczać, że kolejny turniej przekroczy próg 100 meczów. To okaże się dodatkowym źródłem dochodów dla organów zarządzających. Między decydentami toczą się bardzo nieformalne rozmowy na temat pozostania przy czterozespołowych grupach, ale poważne dyskusje na ten temat odbędą się prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku. 

0 / 5. Ocen: 0