Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się rodzajów rozrywki w Polsce, będącą jednocześnie formą hazardu, są zakłady bukmacherskie. Corocznie przybywa w naszym kraju zarówno legalnych bukmacherów, jak i użytkowników korzystających z ich usług. Operatorzy zakładów wzajemnych realnie wspierają rodzimy sport, poprzez sponsoring klubów, zawodników i rozgrywek, a także organizowanie sportowych imprez i wydarzeń. Najpopularniejszym i najchętniej obstawianym w serwisach bukmacherskich sportem jest bez wątpienia piłka nożna, ale każda z dyscyplin ma swoich zwolenników. Jak działa obstawianie meczów i o co w tym chodzi? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w naszym artykule.

Obstawianie meczów – jak to działa? Rodzaje zakładów bukmacherskich

Zakłady bukmacherskie w świetle prawa

         W Polsce funkcjonuje już 24 legalnych bukmacherów oferujących zakłady wzajemne. Działają oni zgodnie z prawem, na podstawie licencji przyznawanej przez Ministra Finansów. Można ich rozpoznać po stronie internetowej prowadzonej w języku polskim, pod adresem kończącym się na „pl”, a także opublikowanym na niej numerze zezwolenia Ministerstwa Finansów. Są oni zobowiązani do odprowadzania podatku w wysokości 12%, od każdego zawartego zakładu. Ranking i lista legalnych bukmacherów są szeroko dostępne w sieci, ministerstwo prowadzi też na swoich domenach tak zwany Rejestr Domen Zakazanych, czyli regularnie aktualizowaną listę stron internetowych bukmacherów, których działalność jest w Polsce nielegalna. Korzystanie z ich usług wiąże się z surowymi konsekwencjami i karą grzywny. Zatem jeśli chcemy grać bezpiecznie, najpewniejsze będą legalne strony i aplikacje bukmacherskie. Jak działa obstawianie meczów i co typować w zakładach bukmacherskich?

Obstawianie meczów – o co chodzi?

         Oferta bukmacherów działających legalnie w Polsce jest bardzo szeroka i zróżnicowana. Organizują oni zakłady bukmacherskie o przeróżnym charakterze:

  • zakłady na sporty drużynowe (piłka nożna, koszykówka, siatkówka, piłka ręczna, hokej itd.)
  • zakłady na sporty indywidualne (tenis, skoki narciarskie, lekkoatletyka, golf, kolarstwo itd.)
  • zakłady na sporty motorowe (Formuła 1, żużel, Nascar i inne)
  • zakłady na sporty walki (boks, MMA, judo, karate, kickboxing, Aikido, Taekwondo itd.)
  • zakłady na sporty wirtualne (symulacja rywalizacji w różnych dyscyplinach sportowych)
  • zakłady na sporty elektroniczne (e-sport – CS: GO, League Of Legends, DOTA 2, Fortnite)
  • zakłady na wydarzenia polityczne (np. wyniki różnych wyborów, głosowań czy referendów)
  • zakłady na wydarzenia finansowe (np. obstawianie kursów walut, kryptowalut, czy akcji)
  • zakłady na wydarzenia kulturalne (zwycięzcy Oscarów, Grammy, Emmy, Złotych Globów)
  • zakłady na wydarzenia rozrywkowe i społeczne (np. wyniki Eurowizji, reality show itp.)

Pojawia się zatem pytanie, jak działa obstawianie meczów piłki nożnej i innych dyscyplin?   

Obstawianie meczów – jak to działa?

         W zakładach bukmacherskich panują pewne zasady, których poznanie pomaga zrozumieć o co chodzi w obstawianiu meczów i nabrać wyobrażenia, jak to działa. Kluczowym pojęciem w kontekście typowania meczów są kursy bukmacherskie, określające prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego wyniku danego wydarzenia. Wyrażane są najczęściej w formie ułamków dziesiętnych większych niż 1 i bez górnej granicy liczbowej. Prawdopodobieństwo procentowe wynikające z danego zakładu można obliczyć dzieląc 1 przez wartość kursu, a następnie mnożąc razy 100%. 

W celu obliczenia potencjalnej wygranej określonego zakładu, trzeba pomnożyć postawioną stawkę przez kurs bukmacherski, uwzględniając podatek obrotowy w wysokości 12%, pobierany przy okazji każdego zawieranego zakładu. Im niższy kurs, tym teoretycznie większa szansa na wystąpienie wybranego rozstrzygnięcia, a im wyższy, tym prawdopodobieństwo jest mniejsze. 

Kursy bukmacherskie ustalane są przez analityków sportowych na podstawie wielu różnych zmiennych. Biorą oni pod uwagę podobne czynniki, jakie typerzy uwzględniają przy obstawianiu wyników w zakładach bukmacherskich, czyli na przykład aktualną formę i statystyki drużyny lub zawodnika, pozycja w tabeli, historia i bilans pojedynków bezpośrednich, absencje i kontuzje, a nawet pogodę czy plotki. Zdarzają się kursy „przestrzelone”, czyli zawyżone na korzyść gracza przez błąd lub niedopatrzenie analityka, nazywane Value Betami. Typerzy polują na takie okazje. Zdarzają się też zmiany kursów, wynikające z wystąpienia nagłych okoliczności, przeważających szalę prawdopodobieństwa.     

Rodzaje zakładów bukmacherskich

         Pod względem ram czasowych zawieranego zakładu, wyróżniamy cztery rodzaje zakładów wzajemnych, oferujących obstawianie meczów – o co chodzi? Zakłady bukmacherskie możemy podzielić na przedmeczowe – zawierane niedługi czas przed określonym wydarzeniem, długotrwałe – dotyczące rozstrzygnięć odległych czasowo, last minute – dostępne w ostatniej chwili, a także zakłady live – na żywo w trakcie trwania meczu. 

Z kolei jeśli chodzi o możliwy typ rozstrzygnięcia zakładów bukmacherskich, dzielimy je na:

1. Zakład prosty (1 – wygrana gospodarzy, X – remis, 2 – wygrana przyjezdnych)

2. Podwójna szansa (1x – wygrana gospodarzy lub remis, x2 – remis lub wygrana gości)

3. Zakład dwudrogowy (12 – wygrana gospodarzy lub gości, bez remisu)

4. 1.połowa/spotkanie (jednoczesne obstawianie zwycięzcy do przerwy i na koniec spotkania – 0/0, 0/1, 0/2, 1/0, 1/1, 1/2, 2/0, 2/1, 2/2)

5. Zakład bez remisu – Draw No Bet (zwrot stawki w przypadku remisu)

6. Moneyline (ostateczny zwycięzca meczu z dogrywką)

7. Zakłady under/over (wynik poniżej lub powyżej ustalonej liczby, np. 2.5)

8. Handicap (fory – punkty dodatnie lub ujemne do wyniku danej drużyny czy zawodnika)

9. Żółte i czerwone kartki

10. Rzuty wolne, rożne i karne

11. Następna bramka

12. Pierwsze zdarzenie

13. Rezultat do przerwy

14. Strzelec bramki  

15. Dokładny wynik

16. Obie drużyny strzelą  

Artykuł został przygotowany przy wsparciu Waldka Hentschke, eksperta od piłki nożnej zespołu Probukmacher.pl, który obejmuje legalne zakłady sportowe w Polsce.

5 / 5. Ocen: 2