E-sport stanowi coraz bardziej liczącą się w świecie gałąź sportu. Niezależnie od tego, czy przyczynił się do tego szerszy dostęp do technologii i Internetu, czy też wpływ trendów rodem z Dalekiego Wschodu, dziś przyciąga on do siebie coraz większe rzesze spragnionych wirtualnych emocji kibiców. Odbija się to również na świecie bukmacherskim – Polscy operatorzy bacznie obserwują całą sytuację i zaczynają wprowadzać do swojej oferty wybrane elementy e-sportu. Dziś nie jest niczym dziwnym, że możemy typować rozgrywki w takich grach, jak League of Legends, Dota 2 czy Counter Strike, a coraz więcej bukmacherów daje możliwość typowania również… gier mobilnych o zapleczu e-sportowych. Jak zatem i my powinniśmy obstawiać tę specyficzną gałąź sportu? Skąd brać sprawdzone typy na e-sport i czy warto na nich polegać?

Typy na e-sport - wszystko, co trzeba o nich wiedzieć
Typy na e-sport – wszystko, co trzeba o nich wiedzieć

5 zasad obstawiania e-sportu

  • Poznajmy naszą grę – każda z gier dostępnych w e-sporcie rządzi się swoimi własnymi zasadami i wymaga od nas, typerów, innego podejścia. Warto, przynajmniej na początku, skupić się na tej, której zasady znamy najlepiej i którą po prostu lubimy oglądać.
  • Dokonujmy dogłębnej analizy – podobnie, jak w przypadku każdego sportu, analiza w e-sporcie to podstawa. Zobaczmy więc, w jakiej fazie znajdują się poszczególne rozgrywki, zapoznajmy się z aktualną tabelą i harmonogramem, ale też z poszczególnymi drużynami i grającymi w nich zawodnikami.
  • Szukajmy sprawdzonych typów – te są w stanie stanowić bazę wyjściową naszych własnych założeń, ale też dawać nam wskazówki co do tego, co możemy zmienić czy poprawić w naszych typach.
  • Zwróćmy uwagę na kursy bukmacherskie – mówi się, że bukmacher jest najlepszym typerem – i w wielu przypadkach to się sprawdza. Ma to odzwierciedlenie w kursach – im mniejszy on jest, tym większe szanse (zdaniem buka) ma dana drużyna na sukces.
  • Interesujmy się – zainteresowanie daną grą to podstawa tego, by sukcesywnie obstawiać – uważajmy jednak na emocje i zżywanie się z danym zespołem. To wszystko nie jest potrzebne przy obstawianiu.
bonus bez depozytu za darmo
Polski bukmacher STS – bonus 29 PLN bez depozytu

Typy na e-sport – skąd je brać?

Jeżeli tylko wybrana przez nas gra oferuje dostęp do transmisji wideo (zazwyczaj udostępnianych na bieżąco w serwisach streamingowych), zazwyczaj są one opatrzone profesjonalnym komentarzem ekspertów, a poprzedzone – niczym transmisje klasycznych dyscyplin – studiami przedmeczowymi. To właśnie one są najcenniejszym źródłem sprawdzonych i godnych zaufania typów na poszczególne mecze. Niestety, nie zawsze są one udostępniane. Wtedy radzić sobie musimy poprzez sięganie w pierwszej kolejności do forów bukmacherskich. Świetnie działa tutaj Strefa Typera w Fortunie i analogiczne funkcjonalności u innych bukmacherów. Ta konkretna pozwala szybko dzielić się już postawionymi kuponami, a innym – komentować je. Sprawia to, że typy e-sport innych są poparte rzeczywistymi zakładami, a my musimy po prostu skonfrontować je z własnymi przewidywaniami.

Coraz większą rolę w odszukiwaniu sprawdzonych typów na e-sport grają również grupy dyskusyjne powstające w obrębie popularnych serwisów społecznościowych. Ich plusem jest możliwość dyskutowania o wszystkich trafiających na nie typach. Pamiętajmy, że zarówno grupa, jak i forum, ale też serwis internetowy (jeśli takowy znajdziemy) nie muszą patrzeć na e-sport pod kątem bukmacherskim. Wystarczy, że w profesjonalny sposób wskazują na faworyta czy dokonują właściwej analizy, a my to możemy wykorzystać właśnie pod tym kątem.

E-sport na żywo – jak typować?

Typowanie e-sportu na żywo jest czymś, czego podejmuje się większość typerów, głównie ze względu na specyfikę e-sportu. Daje ono większą swobodę i pole do manewru, ale też wymaga szybkich decyzji oraz rozeznania w temacie. Typując na żywo polegajmy na sprawdzonych typach na e-sport zgromadzonych jeszcze przed danym spotkaniem, ale dbajmy o to, aby dostosowywać je do konkretnej sytuacji – tak, jak normalny sport, e-sport potrafi być nieprzewidywalny i zaskakujący. Przy typowaniu nie zawsze warto sugerować się kursami – e-sport posiada ogromny potencjał na tak zwane „valuebety”, choć po nie powinniśmy sięgać dopiero po osiągnięciu odpowiedniej wprawy w typowaniu.

obstawianie esportu
obstawianie esportu

E-sport w ofercie polskich bukmacherów

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, większość legalnych polskich bukmacherów posiada w swojej ofercie e-sport, jednak każdy pokrywa go obecnie w nieco inny sposób. Na najlepszą ofertę można tutaj liczyć u tych bukmacherów:

www.STS.pl – polski bukmacher daje dostęp do specjalnego działu wyłącznie dla e-sportów. Jest to wygodne i bardzo praktyczne. Stale organizowane turnieje typerskie, bonusy powitalne oraz wysokie kursy zdecydowanie przemawiają za jego wyborem.

www.eFortuna.pl – bukmacher pokrywa tylko najpopularniejsze gry, jednak nie przeznacza im osobnego działu, a plasuje między innymi sportami. Regularnie jednak organizuje akcje promocyjne ściśle związane z e-sportem, w tym również turnieje typerów. Aktywny jest eFortuna kod promocyjnyBETONLINE

www.Betfan.pl – kolejny operator z osobnym działem na e-sport, mnóstwem promocji i bonusów skierowanych do jego fanów. Jest również kolejnym, który regularnie rzuca rękawicę typerom uwielbiającym rywalizację, zapraszając ich do turniejów typerskich właśnie w obrębie sportów wirtualnych. 

Warto posiadać konta u kilku bukmacherów, na bieżąco dokonując wyboru na podstawie często bardzo różnych kursów i aktualnej oferty promocyjnej.


Fortuna zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. STS zezwolenie Ministerstwa Finansów SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12. BetFan zezwolenie z dnia 29 października 2018 r. nr PS4.6831.3.2018. BEM Operations Limited zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. Hazard związany jest z ryzykiem i dostępny dla osób pełnoletnich.

0 / 5. Ocen: 0